Manas dzimtas profesiju ciltskoks

Jau vairākus gadus 11. klašu skolēniem viens no pēdējiem vizuālās mākslas darbiem ir dzimtas profesiju izpētes un radošais darbs “Manas dzimtas profesiju ciltskoks”, kurā skolēni ir aicināti veidot asamblāžu, kolāžu, zīmējumu vai gleznojumu, attēlojot sev svarīgāko, iekļaujot savu nākotnes profesiju.  

Šogad attālinātajā mācību procesā skolēniem pašiem bija jāpabeidz, kādam arī jāiesāk savs darbs. 

Vislielākais gandarījums ir skolēnu atsauksmes pēc darba, kad viņi saka paldies par uzdevumu, jo ir uzzinājuši daudz jaunu par saviem vecvecākiem, vecākiem, ģimeni. 

Īpašs prieks ir par katra individuālo izaugsmi un sk. Initas Reimandovas īpašais kompliments Kārlim Kaugaram 11.b par izcilu asamblāžu!


Kārlis Kaugars, 11.b

"Es savā dzimtas profesiju ciltskoka radošajā darbā attēloju grāmatu, kas saista vecmammas un mammas profesijas (filologs un skolotāja); basketbola, mūzikas un mākslas elementus, kas vieno visus dzimtas locekļus un man ar brāli tie ir hobiji un iespējamās nākotnes profesijas; visam pa virsu pārklāti mikrozaļumi, kas ir dzimtas galvenā vērtība un apvieno vecvecāku sākotnējo biznesu ar tagadējo tēta uzņēmumu.
Darba izveidei tika izmantoti mājās pieejami materiāli un apvienoti vienā, skaistā kompozīcijā." 

(spied uz bildi, lai palielinātu)


Kārlis Kalniņš, 11.c

"Savam dzimtas profesiju ciltskokam esmu piegājis ar minimālismu un vēlmi attēlot tikai interesantāko no tām profesijām, kas dzimtā ir bijušas pārstāvētas.
Sākot ar materiālu izvēli. Kā jau teicu, piekopts minimālisms, tāpēc izmantots tikai papīrs un kartons pamatam.
Ciltskokā esmu centies stilistiski attēlot izvēlētās profesijas. No plašā klāsta izvēlējos tikai divas, proti, vecmammas profesiju – mežizstrādes inženieris, un vectēva profesiju – pilots(lidotājs). Meža ainava atspoguļo vecmammas profesijas pamatelemtu – mežu, savukārt lidmašīnas vectēva darba vietu."


Vanda Rogovska, 11.a


Ģimenes profesiju ciltskoks


Džekija Eilande, 11.a


Luīze Lora Lapsiņa, 11.c

"Savā “Dzimtas profesiju ciltskokā” izvēlējos profesiju fotogrāfs, jo kopš paradījās pirmie fotoaparāti, katrā paaudzē ir bijis vismaz viens entuziasts, kas aizrāvās ar fotografēšanu. Mans darbs atspoguļo mana vectēva aizraušanos - fotografēšanu, kas savulaik iedvesmoja manu mammu pievērsties fotogrāfes profesijai. Darbā izmantotajās filmiņās esmu redzama es savā bērnībā kopā ar ģimeni vai radiem, ko uzņēmis mans vectēvs. Savukārt fotogrāfijā redzams Piltenes jaunais tirdzniecības centrs (~1970. gads), kuru arī fotografējis vectēvs."


Ričards Rungainis, 11.a

"Es izvēlējos attēlot Vectēva un Tēva kādreizējo profesiju (kokapstrāde, koka zāģēšana (pat ārvalstīs)), kā arī apvienoju to ar Vecvecmātes profesiju - žurnāliste. Bildē redzamais cirvis, kas ir iecirsts celmā, ir veidots un locīts no žurnāla lapām. Kompozīcija attēlota uz 40x40 pelēka kartona."


Elza Māzere, 11.c

"Darbā attēlotas mana vectēva profesijas, kurš bija ga mūziķis un  spēlēja gan ģitāru, gan kotrobasu, un māklinieks. Un mans vevvectēvs, kurš bija dravnieks."


Raivo Johansons 11.a

"Mamma ir reklāmas dizainere. Pats nodarbojos ar mūziku. Brālēns ir mūzikas producents. Vectēvs bija elektriķis. Vecmamma bija oftamaloģe."


Signija Joce, 11.c

"Darbā ir attēlotas mammas un tēta profesijas zīmējumā - ārste un leļļu teātra aktieris; savukārt fonā izmantoju savas krustmātes, medicīnas žurnālistes, rakstus."


Beatrise Avota, 11.c

"Tēvs un vectēvs abi ir siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju inženieri.
Vectēvs ir docents Rēzeknes Augstskolā, bet tēvs strādā uzņēmumā, pasniedzot lekcijas, vadot Latvijas uzņēmuma daļu, esot par konsultantu projektos.
Vecmamma ir bijusī Latviešu valodas un Literatūras skolotāja.
Mamma pabeigusi psihologus, bet tagad strādā par mārketinga vadītāju uzņēmumā."


Emīls Bunde, 11.c

"Pistole – mans tētis 22 gadus strādāja ASV armijā, aizgāja pensijā ar Pulkveža pakāpi. Ierocis, manuprāt, ir pirmā lieta, kas nāk prātā iedomājoties par armiju.
Avīzes lapa – mans vecvecvectēvs bija avīzes “Jaunākās Ziņas” galvenais redaktors. Diemžēl nav saglabājusies lapa no  “Jaunākās Ziņas” avīzes, tāpec darbā  tika izmantota citas avīzes lapa.
Pūpola zari – mans vectēvs bija dārznieks. Šobrīd ārā ir uzplaukuši pūpoli, un tie, manuprāt, ļoti veiksmīgi attēlo dārznieka amatu.
Tabletes – mana vecmamma bija farmaceite. Darbs aptiekā asocējas ar zālēm un tabletēm."


Antra Adiene, 11.b

"Savā darbā vēlējos attēlot mammas profesiju – viņa strādā par tūrisma informācijas centra vadītāju, kā arī man pašai patīk ceļot un apskatīt vēl neredzētas vietas.
Darba centrā liku uzsvaru uz grafisku kompozīciju, kas saistās ar dažādiem ceļošanas elementiem un simboliem, taču kā fonu izmantoju antīku pasaules karti."


Laura Ķīse, 11.a


Katrīna Danenbergsone, 11.b

"Danenbergsonu minimālistiskais dzimtas koks. Centrālais objekts - pulkstenis ar mūsu ģimenes uzvārdu, tas simbolizē laiku, kas skrien, un dzimtas pieaugumu līdz ar to. Virs pulksteņa 3 bildes. Bildēs redzami mani vecāki, mammas tēvs jaunībā un mans tēvs jaunībā. Doma bildēm ir atmiņas, ko tās tur. Kompozīcija atrodas uz klavierēm, kas ir gan mans vaļasprieks, gan manas vecvecmāmiņas, viņa bija piāniste. Uz klavierēm novietoti dažādi darba rīki, kas simbolizē tēva profesiju - inženieris. Pulksteņa priekšplānā telefons, kurā ir smieklīgi bilde ar mammu darbā, viņa ir grāmatvede, smieklīga bilde, jo, lai gan darbs nopietns un atbildīgs, tomēr dvēselē viņa ir cilvēks ar humoru un prieku. Kopumā Danenbergsonus vieno mīlestība un lepnums par mūsu dzimtu."


Miks Burmistris, 11.a

"Šo vizuālās mākslas darbu izdomāju, kā vienmēr, veidot digitālā veidā ar programmu palīdzību, jo šis mākslas veids man ļauj visbrīvāk kreatīvi izpausties. Pamanīju, ka manā ģimenē ir daudzi, kas ir saistīti ar dator lietām, tāpēc fonā ir vieninieki un nulles, kas simbolizē datora programmu. Šie skaitļi simbolizē arī citas profesijas, kas saistās ar skaitļiem (statistiķis, grāmatvede, skolotāja). Daudziem ir ar finansēm, naudu saistītas profesijas, tāpēc starp šiem vieniniekiem un nullēm ik pa brīžiem parādas naudas ($) zīmes. Pašā video ir kameras objektīvs, jo ar to ir saistīta profesija, kuru es sev vēlētos nākotnē. Tā arī sasaistās ar mana mazā brāļa sapņu darbu - žurnālists, kuram arī bieži vien ir jābūt kameras priekšā."


Agate Andže, 11.b

"Es izvēlējos divas profesijas. Abas ir manas mammas mammas jeb manas vecmammas profesijas. 1. Lellītes atspoguļo viņas šobrīdējo profesiju, kas ir Leļļu teātra vecākā rekvizitore. 2. ir vecie telefoni. Tieši šādi telefoni, jo vecmamma savu karjeru sāka VEF rūpnīcā, kas ražoja telefonus, radio utt., par nodaļas vadītāju. Man šķiet šīs profesijas ļoti tuvas, jo ir daudz atmiņas no vecmammas laikiem par VEF, kā arī es pati var teikt, ka esmu uzaugusi Leļļu teātrī. Visi aktieri mani pazīst kā Maijas mazmeitiņu."


.....

"Dzimtas koks, kurā ir attēlots profesiju mijiedarbība sava starpā. Kā ieroči tiek attēloti vecvectēvi un vectēvs, kas ir karojuši un karā krituši. Savukārt, kā trauks ar augļiem un kviešiem, ir attēlotas dzimtas sievietes. Saimniecības turētāja vecvecmamma no Gruzijas, kas bija audzējusi vīnogas un apelsīnus, un latvijas pārstāvji, kas bija strādājuši kolhozos. Tepiķis, kas vieno, ir vecmammas pārstāvētais audējas amats. Citas profesijas, kas arī tiek parādītas šajā dzimtas kokā ir grāmatvedība un policijas darbinieks."

×