Latvijas Republikas proklamēšanas 102. gadadiena

Piemini Latviju!
Ar šiem vārdiem sasveicinies, ar tiem atvadies, tiekoties ar tautiešiem jebkurā pasaules daļā.
Turi Latviju dziļi ieslēgtu savā sirdī. Turi to kā lielāko dārgumu, ko nedrīkst pazaudēt. 

Jo zaudējis Latviju, tu zudīsi pats.
/Jānis Jaunsudrabiņš/

1918. gada 18. novembris – šajā dienā pirms 102 gadiem tika proklamēta neatkarīga Latvijas valsts. Nedēļu iepriekš Eiropā un visā pasaulē bija beidzies Pirmais pasaules karš, kā rezultātā pazuda pirms kara esošās impērijas, tajā skaitā arī Krievijas impērija, kuras sastāvā Latvijas teritorija bija atradusies līdz Pirmā pasaules kara sākumam. 

Pateicoties šī kara beigām beidzot parādījās iespēja dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Kaut arī visi svarīgākie politiskie lēmumi par valsts dibināšanu tika pieņemti jau dienu iepriekš - 17. novembrī, Latvijas Tautas Padome nolēma, ka nākamajā dienā ir nepieciešams organizēt šim notikumam veltītu svinīgo pasākumu. 

Attēlā: Pirmais Latvijas Ministru Kabinets 1918. gada 18. novembrī

18. novembra pēcpusdienā svinīgajā sēdē Latvijas Nacionālajā teātrī (tobrīd tas bija Rīgas pilsētas 2. teātris) tika nolasīts lēmums par neatkarīgas Latvijas valsts proklamēšanu. 

Trīs reizes tika nodziedāta jaunā valsts himna “Dievs, svētī Latviju” un Latvijas valsts proklamēšanas svinīgā sēde tika noslēgta. 

Valsts bija nodibināta, taču cīņa par tās pastāvēšanu un brīvību turpinājās vēl nepilnus divus gadus Latvijas Neatkarības karā, kurš ilga līdz pat 1920. gada 11. augustam.

Teksts: vēstures skolotājs Viesturs Berkmanis

×