Ieskats "Ēnu diena 2023"

Šogad 5. aprīlī notika ilgi gaidītā Junior Achievement Latvia rīkotā karjeras izglītības programma skolēniem “Ēnu diena”.

Ēnu dienas mērķis - veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum.

Šobrīd “Ēnu diena” kā praktiskās karjeras izglītības un profesionālās orientācijas programma ir nepieciešama mūsu jauniešiem vēl vairāk kā jelkad agrāk. 

Darba tirgus attīstības tendences paredz, ka jauniešiem ir jābūt ne tikai apveltītiem ar kādām specifiskām zināšanām, bet arī jāspēj analizēt liela apjoma informācija, jāspēj sarunāties vairākās svešvalodās un no viņiem tiek sagaidīts tas, ko sauc par emocionālo inteliģenci. 

Turklāt tehnoloģijas ienes ļoti būtiskas korekcijas arī pašu profesiju piedāvājumā, regulāri radot jaunas, vēl līdz šim nezināmas profesijas. 

Tas viss prasa, lai jauniešiem savlaicīgi būtu iespēja klātienē iepazīties ar profesionālo darba vidi un jau skolas laikā - gadu no gada - iepazīties ar sev interesējošo profesionālās darbības jomu.

Tikai sadarbojoties skolotājiem ar skolēniem un potenciālajiem darba devējiem, mēs varam palīdzēt jauniešiem atrast katram savu vietu dzīvē.

Šogad “Ēnu dienā” piedalījās 185 mūsu skolas 5. - 12. klašu izglītojamie. “Ēnu dienu” apmeklēja visi 10.VUD, 10.INZ un 11.UZ klases izglītojamie. 

Ēnoti tika visdažādākie profesiju pārstāvji. Piesakoties tika izmantots portāls ēnudiena.lv, kā arī tika izmantoti sociālie kontakti, vecāku palīdzība un vienkārši pašu iniciatīva un uzdrīkstēšanās uzrunāt darba devējus.

“Ēnu dienā” katram ēnotajam bija jāizpilda intervijas lapa un ēnotāja pieredzes lapa.  Pēc ”Ēnu dienas” katrā klasē tika organizēta dalīšanās pieredzē par “Ēnu dienā” piedzīvoto un gūtajām atziņām. 

Atziņas ir visdažādākās:

“Sapratu, ka man šis darbs patīk un es to varētu nākotnē darīt.”

“Sapratu, ka patiesībā šis darbs ir garlaicīgs un nav piemērots man.”

“Šis darbs ir grūtāks, nekā es biju iedomājies.”

“Ēnu dienā piedzīvotais man noteikti ir mainījis priekšstatu par dārznieka profesiju.”

“Nākošajā gadā noteikti atkal piedalīšos “Ēnu dienā”, jo tā ir lieliska iespēja iepazīties ar profesijām.”

“Tagad konkrētāk zinu, ko vēlos darīt pēc augstskolas pabeigšanas un kādas zināšanas un prasmes ir nepieciešamas. ”

“Ēnu dienā” pieredzētais neietekmēs manu nākotnes izvēli.”

“Ja iepriekš nebiju domājis mācīties par būvinženieri, tad tagad to nopietni apsveru.”

“Ēnu dienā noteikti apstiprinājās mans plāns iet studēt arhitektūru."

“Ēnu diena kopumā manus nākotnes plānus ietekmēja pozitīvi, jo sapratu, ka noteikti tos vēlos saistīt ar IT un iespējams arī ar dažādu projektu vadīšanu.”

Bija ļoti interesanti klausīties jauniešu pieredzes stāstus. Visi bija guvuši lielisku pieredzi, iepazīstoties ar reālo darba vidi un konkrēto profesiju un ieteica arī saviem klases biedriem nākošajā gadā piedalīties ”Ēnu dienā,” jo tā ir lieliska iespēja un vērtīga pieredze, lai pārliecinātos, vai ir izveidojies pareizais priekšstats par konkrēto profesiju, vai tu tai esi piemērots.  

Sagatavoja PKK Gunta Stūrmane

Ēnu diena sākumskolā

Šogad vairāki sākumskolas skolēni piedalījās Ēnu dienā, kurā iepazina sev tuvo cilvēku profesijas, uzzināja, kas jādara un kādas prasmes nepieciešamas izvēlētās profesijas pārstāvim.

1.c klases skolēns Ernests apmeklēja Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas centra iecirkni un iepazinās ar policista profesiju. Ēnotājs ar interesi gan klausījās, gan iesaistījās diskusijās un uzdeva sev interesējošos jautājumus.

3.d klases skolēns Patriks Ēnu dienā piedalījās TVNET GRUPA un iepazinās ar reklāmas projektu vadītāja profesiju. Ēnotājs kopā ar savu ēnu devēju piedalījās ekskursijā pa ofisu, tad vēroja kā noris darbs un veica interviju. Zēnam šis darbs patīk, tikai liekas, ka ir sarežģīts.

4.d klases skolniece Elza ēnoja Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē un iepazinās ar vadošā pētnieka un docenta profesiju. Meitene uzzināja, ka augstskolas pasniedzēja profesija pieprasa intensīvi mācīties visu mūžu. Ir jāpiemīt pētnieka garam un nepieciešamībai dalīties ar uzkrātajām zināšanām.

4.d klases skolniece Karlīna piedalījās Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā traumatologa ortopēda darba ikdienā. Meitene apskatīja radioloģijas un traumatoloģijas nodaļas, piedalījās pacientu apskatē. Uzzināja, lai strādātu šajā profesijā, jābūt labai izglītībai un ķirurgs ortopēds nozīmē – tas, kas labo kaulus.

Visiem ēnotājiem šī bija neaizmirstami laba diena!

Sagatavoja PKK Inga Martuzāne
05.04.2023.

×